Homepage

Lhotka 2019

V termínu 24. - 25. dubna 2019 se ve Lhotce u Mělníka konal již 14. ročník celostátní soutěže v poskytování první pomoci v přírodě pro střední zdravotnické školy. Organizátorem je Soukromá střední zdravotnická škola Mělník, o.p.s. ve spolupráci s Praktickou první pomocí Mělník. Letos se zúčastnilo 19 družstev z celé republiky. Naši školu reprezentovaly žákyně 3.ZA Kačka A., Péťa H., Bára P. a Kačka R.

Celá soutěž začala ve středu večer nočním zásahem. My jsme běžely patnácté (ve 22:50). Na stanovišti ležela osamocená dívka v bezvědomí s mnohočetnými hematomy na hlavě, otevřenou zlomeninou předloktí a tepenným krvácením. Kdo nebyl na trati, poseděl u ohně s možností opékání vuřtů.

Druhý den na družstva čekalo pět stanovišť. První stanoviště se neslo v duchu zastavené dodávky, kde se ukrývali 3 „migranti“ a 3 „převaděči“. Převaděče musela zpacifikovat přivolaná policie a soutěžící řešili čerstvě porozené miminko s omotanou pupeční šňůrou kolem krku, kdy byla nutná okamžitá resuscitace. Celou situaci komplikovala skutečnost, že ženy vůbec nerozuměly česky a bály se.

Na dalším stanovišti - na svahu ve skalách - spadli dva jedinci padákem při tandemovém seskoku. Pohmožděniny, otevřený pneumothorax, otevřená zlomenina bérce, srdeční zástava a riziko poranění páteře, s tím vším se museli soutěžící vypořádat.

Třetí stanoviště bylo také v lese, kdy rozzuřený mladý muž postřelil kamarádku loveckou zbraní. Jednalo se střelné poranění břicha s masivním krvácením a šokovou bolestí. Celou situaci ještě komplikovala dívka s hysterickým záchvatem. Na muže opět musela být přivolána PČR.

Další stanoviště bylo pojato jako mládežnický večírek v lese. Alkohol, drogy, prášky a podezření na otravu houbami, hysterie. Do toho „zdrogovaná“ agresivní dívka ohrožovala okolí rozbitou lahví od piva. Způsobila dvěma dívkám ošklivé řezné rány. Nejzáludnější byla dívka v bezvědomí „schovaná“ ve stanu.

Poslední stanoviště bylo spíše teoreticko-praktické. Soutěžící museli v sanitce na modelu předvést resuscitaci u dospělého s použitím AED, poznat pomůcky k rozšířené resuscitaci a teoreticky veškeré úkony zdůvodnit.

Kdo nebyl na trase, nebo měl již odběhnuto, mohl se zúčastnit doprovodných akcí - „Ruce na prsa“, nácvik sebeobrany, ukázky policejních zbraní, ochranný oblek infekce Bulovka, běžecký pás.

A jak to dopadlo? Letos (oproti loňskému roku) byly výkony velice vyrovnané a bodové rozestupy velmi těsné. Naše děvčata se nakonec umístila na krásném 12. místě. Moc a moc jim děkuji za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Vytlačilová

 

Fotogalerie

© 2014 Střední zdravotnická škola a Obchodní akademie, Rumburk, příspěvková organizace | Františka Nohy 959/6, 408 30 Rumburk | kremous.com