Úspěch ve Lhotce

Ve středu 25. 4. 2018 se žákyně 2.ZA Kateřina, Klára, Petra a Jiřina ze 3.OŠ společně s M. Vytlačilovou vydaly na celorepublikovou soutěž První pomoc v přírodě, která se koná každoročně dva dny ve Lhotce u Mělníka.

První den po ubytování jsme společně shlédli doprovodný program. Mohli jsme si vyzkoušet výzbroj zásahových jednotek PČR. Jiřka jako velitel vylosovala č. 18, běžely jsme tedy poslední. Večer začala první část soutěže. Naše družstvo vybíhalo až ve 23:20 k vyproštěnému muži z jímky se selháním základních životních funkcí. Byl zde i lehce zraněný hasič. Ti, co nezachraňovali, poseděli u táboráku a opékali vuřty.

Druhý den po snídani vše vypuklo. My jsme tzv. „zavíraly trať“, tak jsme si čekání zpříjemnily hasičským zásahem, prezentací infekčního oddělení Na Bulovce, prevencí rakoviny prsu a varlat.

Na prvním stanovišti byl pád střechy na skupinu deseti mladých lidí, kteří se pohybovali v zakázané budově. Zraněni byli všichni (podezření na vnitřní krvácení do dutiny břišní, otřes mozku, otevřená zlomenina s tepenným krvácením, šokové stavy, hysterie, bezvědomí). Bylo možno spolupracovat s hasiči, čehož jsme nevyužily. J

Druhé stanoviště se neslo v duchu dopravní autonehody po nárazu do stromu. Byla nutná resuscitace kojence, zajištění bezvědomí přímo v autě a kontuze hrudníku u řidiče.

Na třetím stanovišti na nás čekali čtyři zranění (všichni měli odřeniny) po útoku kancem. Jeden utíkal, druhý vylezl na strom, třetí hysterická a čtvrtý velké tržné rány na holeni.

Pod příkrým srázem bylo ukryto další stanoviště. Horolezecké umění přecenily dvě dívky (jedna v bezvědomí s podezřením na poranění krční páteře, druhá s tržnou ránou na holeni). Přítomna byla i dívka v hypoglykémii.

Poslední stanoviště se neslo v duchu resuscitace s AED a rozpoznání pomůcek k rozšířené resuscitaci.

Cca ve 14 hodin proběhlo vyhlášení. Velkou nervozitu vystřídal obrovský úspěch - 4. místo z osmnácti soutěžních družstev.

Počasí bylo typické aprílové, pobyt a modelové situace jsme si užily a těšíme se na příští rok.

Mgr. Vytlačilová

Fotogalerie