První pomoc v přírodě - Lhotka 2016

V úterý 26. 4. 2016 se žákyně 3.ZA Lucie Čechová, Tereza Hanykýřová, Denisa Muchová, Tereza Vajsová společně s M. Vytlačilovou vydaly na soutěž První pomoc v přírodě, která se koná každoročně dva dny ve Lhotce u Mělníka.

První den po ubytování jsme shlédly doprovodný program. Mohly jsme si zastřílet z pistolí a účastnit se demonstrace se zásahem Policie ČR a cvičeného psa. Lucka jako velitel vylosovala, kdy se vydáme na start. Večer všichni poseděli u táboráku a opekli vuřty.

Druhý den po snídani vše vypuklo. Běžely jsme šestnácté.

Na prvním stanovišti byla srážka dvou osobních automobilů s pěti zraněnými (podezření na vnitřní krvácení do dutiny břišní, dusící se kojenec, otřes mozku, tepenné krvácení, šokové stavy). Bylo možno spolupracovat s hasiči i policií.

Druhé stanoviště se neslo v duchu opilých dívek kempujících v lese. Družstva se musela vypořádat s nespolupracující „hysterkou“ s vymknutým kotníkem, popáleninami II. - III. stupně a tepenným krvácením a hlavně nepřesnou anamnézou (dívky nedokázaly říct, kolik jich tam bylo). Většině družstev unikla jedna podchlazená.

Na třetím stanovišti se ozývaly výstřely. Proto bylo nutné zajistit místo PČR. Poté děvčata ošetřila střelné poranění břicha, poranění hlavy, šok a poranění předloktí. Zároveň bylo nutné ohlídat poletující jedince po lese.

Poslední stanoviště se odehrávalo na staré vlakové zastávce ve Lhotce. Dvě děti volaly o pomoc. Čekala nás bolest na hrudi s následnou resuscitací, epileptický záchvat a zmatená kolemjdoucí. Chlapec nám oznámil, že jich tam bylo dvanáct, ale zjistilo se, že počítal i záchranáře. I přes to si Lucka dala kolečko kolem nádraží, aby vše prověřila. Na tomto stanovišti komunikovala telefonicky přímo s dispečerkou ZZS, která rozhovor hodnotila.

Naše družstvo získalo 80 bodů a umístilo se z dvaceti družstev na krásném 6. místě. Gratuluji.

Celá akce byla v příjemném prostředí. Tento ročník však provázelo velmi, velmi studené, sychravé počasí. Článek z akce v mělnickém deníku.

M. Vytlačilová

clanky3798/wp_20160427_035.jpg166 KBwp_20160427_035.jpg